В Укрзалізниці розповіли про порядок вилучення вантажів в умовах воєнного стану та нормативну базу щодо цього, повідомляє Rail.insider.
«Шановні вантажовідправники! Іформую Вас що наразі маємо випадки вилучення у АТ «Укрзалізниця» вантажів для потреб держави військовими адміністраціям!» – написав у Телеграм-каналі, присвяченому залізничній логістиці, заступник директора департаменту комерційної роботи УЗ Валерій Ткачов.
Він також навів порядок вилучення вантажів та нормативну базу щодо цього:
- Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» вантажі, які перебувають у розпорядженні перевізника, можуть бути вилученні для потреб держави військовими адміністраціям (у разі їх утворення) самостійно або із залученням органів виконавчої влади.
- Факт примусового вилучення майна для потреб держави засвідчується актом про примусове відчуження або вилучення майна (далі – Акт).
- Вимоги до Акта визначені приписами статті 7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон про передачу майна).
- Серед іншого в Акті має бути зазначено відомості про власника майна.
- До Акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження (пункт 4 статті 7 Закона про передачу майна).
- Оцінка майна, що підлягає примусовому вилученню, проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
- У разі неможливості залучити до оцінки майна суб’єктів оціночної діяльності, оцінка проводиться органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно (стаття 8 Закона про передачу майна (виконання цих умов в умовах воєнного стану вкрай складне або неможливе)).
- Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення, і скріплюється печатками військового командування (пункт 2 статті 7 Закона про передачу майна. (Закон не надає право передачі військовим командуванням свого права підпису Акта іншій юридичній особі!!!).
- У разі складання Акту за відсутності власника, він або його законний представник має право на ознайомлення з Актом.
- Примірник Акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику (пункт 5 статті 7 Закона про передачу майна).
- Право на відшкодування вартості примусово вилученого в умовах режиму воєнного стану майна мають юридичні особи у яких відчужено майно для потреб держави (Стаття 9. Право на відшкодування вартості майна. (У разі вилучення у перевізника майна для потреб держави, право компенсації вартості цього майна належить УЗ але за умови оформлення процедури вилучення з дотриманням положень Закона про передачу майна, тобто так як зазначено вище)).
Акт та документ, що містить висновок про вартість майна є обов’язковими для відшкодування вартості конфіскованого майна згідно з Порядком, затвердженим Постановою КМУ №988.
З метою встановлення єдиного для АТ «Укрзалізниця» порядку оформлення процедури вилучення для потреб держави вантажів, які перебувають у розпорядженні перевізника, рекомендується наступне.
- Вилучення для потреб держави вантажів здійснюється за умови надання військовою адміністрацією (у разі її утворення) або органом виконавчої влади звернення з вимогою про вилучення вантажу, який перебуває у розпорядженні перевізника.
- На підставі звернення складається акт загальної форми, яким засвідчується факт передачі вантажу, із зазначенням № вагону, № перевізного документа за яким вантаж було прийнято до перевезення, конкретне місце знаходження вагону з вантажем в межах станції (рекомендації щодо оформлення надано у додатку 1 до цієї вказівки).
- Результат перевірки стану та кількості вантажу, який вилучається у перевізника представниками військової адміністрації або органу виконавчої влади для потреб держави, засвідчується комерційним актом (рекомендації щодо оформлення комерційного акта надані у додатку 2 до цієї вказівки).
3.1. Комерційний акт складається з дотриманням положень розділу 28 Правил перевезень вантажів.
3.2. Звернення з вимогою про вилучення вантажу додається до кожного з трьох екземплярів комерційного акту з яких:
- перший – залишається на станції, що передала вантаж для потреб держави та склала комерційний акт;
- другий – надсилається у відділ МЮ своєї залізниці;
- третій – надається представнику військової адміністрації або органу виконавчої влади (на його вимогу), що здійснював вилучення вантажу у перевізника.
- Станція, що здійснила передачу вантажу представнику військової адміністрації або органу виконавчої влади, за необхідності змінює станцію призначення та проводить остаточні розрахунки. Оформлення видачі здійснюється у відповідних графах накладної.
Отримайте тестовий доступ до статистики та аналітики