Новини

СБУ розслідує справу щодо викрадення 650 тис. т зерна

Служби безпеки України встановила колаборантів, які допомогли РФ викрасти понад 650 тис. т українського зерна з тимчасово окупованої Херсонщини і Запоріжжя. Про це пише Rail.insider із посиланням на пресслужбу СБУ.

Вартість викраденого зерна становить понад 200 млн доларів.

Українська спецслужба встановила весь ланцюжок причетних: від зрадників, які підписали дозволи на вивезення зерна, і до всіх членів екіпажу 10 суден РФ, якими транспортують награбоване.

Так, СБУ задокументувала злочинну діяльність і вже повідомила про підозру таким фігурантам:

  • Євгену Балицькому — очільнику російської окупаційної адміністрації на захопленій частині Запорізької області;
  • Олександру Сауленку — самопроголошеному в. о. мера міста Бердянськ;
  • Володимиру Стельмаченку — «директору» Бердянського морського торговельного порту.

Їм оголошено про підозри за трьома статтями Кримінального кодексу України: ч. 8 ст. 111-1 («Колабораційна діяльність»); ст. 111-2 («Пособництво державі-агресору»); ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 («Порушення законів та звичаїв війни»).

Крім того, накладено арешт на майно (зокрема і на чотири повітряні судна малої авіації, які перебувають у Київській області) та корпоративні права, які належать Балицькому та його сім’ї, на загальну суму понад 149 млн грн.

Водночас СБУ встановила інших учасників цієї протиправної схеми, яким також планується оголошення підозр.

«СБУ встановила, що колаборант Балицький видав «розпорядження», на підставі якого на окупованих територіях було введено тимчасову окупаційну адміністрацію. У результаті цього псевдопідприємству «Державний зерновий оператор» було незаконно передано майно семи агропромислових комплексів і зернових терміналів на території Запорізької області», — зауважується у повідомленні.

Крім того, «мер» Сауленко спільно з «директором» Бердянського морського торговельного порту Стельмаченком забезпечили вилучення зерна зі складів та завантаження його на морське судно Zhibek Zholy під прапором РФ.

Також оперативники задокументували вивезення морським транспортом викрадених з тимчасово окупованих територій Херсонської та Запорізької областей українських зернових через морські порти і термінали, які розташовані на тимчасово окупованій території Криму.

До такої протиправної діяльності російською стороною залучені морські судна під прапорами РФ та Сирії: «Надежда», «Сормовский-48», «Федор», «Матрос Кошка», «Матрос Позынич», Zhibek Zholy, «Св. Костянтин», «Михаил Ненашев», Laodicea.

Втім, завдяки оперативному реагуванню СБУ незаконного відвантаження викраденої пшениці вдалося запобігти. Зокрема, на судна та зернову продукцію, що ними транспортується, українським судом накладено арешт.

Також Туреччина, Єгипет та Ліван відмовляються приймати і розвантажувати зазначені морські судна.

Оперативники Служби безпеки встановили ще п’ять іноземних морських суден, що незаконно вивозять зерно з морських портів тимчасово окупованих українських територій та на які планується накладення арештів.

«У межах міжнародного співробітництва з правоохоронними органами США, Турецької Республіки, Ліванської Республіки та інших держав триває спільне розслідування для встановлення усіх обставин правопорушення, зокрема арешту морських суден, які перевозять викрадене українське зерно, у портах їх призначення», — наголосили в СБУ.

Читайте також