Новини

У Запоріжжі планують продати залізничну водонапірну вежу

Приміщення колишньої водонапірної вежі, що є об’єктом культурної спадщини області, виставили на продаж у Запоріжжі. Про це пише Rail.insider із посиланням на «Суспільне».

Пропонована вартість об’єкта становить 100 тис. доларів.

За даними видання, водонапірна вежа була збудована на початку ХХ століття під час створення Другої Катеринославської залізниці. Вежу звели за 500 м від залізничної станції, й вона обслуговувала об’єкти залізниці.

Перші згадки про башту збереглись у звіті про роботу школи-хутора для глухонімих у 1904 році (завдяки вежі її забезпечували водою). Після Другої світової башту припинили використовувати за призначенням. Упродовж тривалого часу вона простоювала і залишалася у занедбаному стані.

Та у 2018 році до історичної будівлі була прикута неабияка увага громадськості через чутки про те, що її збираються зносити. Земельну ділянку із вежею передали у приватну власність. Її загородили парканом, а поряд почали зводити торговельний комплекс.

Запорізькі активісти забили на сполох і звернулися до обласного центру охорони культурної спадщини, щоб присвоїти вежі статус пам’ятки. Башту занесли до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Забудовник заявив, що зносити вежу не мав у планах, розчистив її та відновив охайний зовнішній вигляд.

Проте в самій башті так нічого і не облаштували. Наразі ж об’єкт виставлено на продаж. Як повідомив агент з продажу Дмитро Розумович, власник (юридична особа) розглядає також можливість здавати башту в оренду.

«Ми розглядаємо (варіанти здачі, — ред.) під кав’ярню, пекарню або торгову функцію. Тобто це ті функції, які будуть затребувані у даному місці», — зазначив агент.

В оголошенні щодо продажу зазначено, що «є можливість збільшення корисної площі за рахунок зміни поверховості об’єкта шляхом реконструкції». За словами Дмитра Розумовича, зміни можуть бути зроблені лише всередині вежі.

Статус об’єкта культурної спадщини захищає башту від знесення та несанкціонованих будівельних робіт, наголосив директор Запорізького обласного центру охорони культурної спадщини Артур Середін. Він також додав, що вежа претендує на внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка архітектури місцевого значення. Якщо Міністерство культури надасть цей статус, то до будівельних робіт будуть застосовані суворіші вимоги — доведеться розробляти науково-проєктну документацію на реставрацію.

Як повідомлялося раніше, у Латвії користуються попитом старі станційні будівлі.

Читайте також