Cпецпроєкт: Контейнери, Інтерв'ю

Юрій Кісєль: Новий закон передбачає укладення єдиного договору мультимодального перевезення

Голова Комітету з питань транспорту та інфраструктури Верховної Ради України Юрій Кісєль відповів на запитання видання Rail.insider щодо ухваленого нещодавно парламентом Закону України «Про мультимодальні перевезення».

Яких саме перевезень стосується закон «Про мультимодальний транспорт»? Виключно контейнерних та контрейлерних? Яких видів транспорту?

Закон України «Про мультимодальні перевезення» визначає організаційні та правові засади мультимодальних перевезень всіх видів вантажів всіма видами транспорту, у тому числі контейнерних та контрейлерних перевезень.

Коли закон набирає чинності?

Закон набирає чинності через десять днів з дня його опублікування (п. 1 ст. 22 «Прикінцеві положення»).

Що саме зміниться у перевезеннях із набуттям чинності нового закону?

Законом введено поняття мультимодального та комбінованого перевезення вантажів, мультимодального терміналу, документа мультимодального перевезення, оператора та замовника мультимодального перевезення, надано визначення договору мультимодального перевезення, його істотних умов, прав та обов’язків його сторін.

Закріплено право учасників мультимодальних перевезень здійснювати перевезення вантажу на підставі укладення єдиного договору (договір мультимодального перевезення) щодо всіх етапів перевезення незалежно від зміни видів транспорту та здійснювати перевезення вантажу за одним перевізним документом (документ мультимодального перевезення), щодо якого сторони досягли згоди.

Крім того, передбачено, що під час надання послуги з мультимодального перевезення вантажів відповідальність оператора мультимодального перевезення за вантаж перед замовником послуги охоплює період з моменту прийняття ним вантажу до мультимодального перевезення та до моменту видачі вантажу.

Для отримання відшкодування за втрачений (пошкоджений) вантаж замовнику послуги не потрібно встановлювати, на якому етапі перевезення сталися пошкодження чи втрата вантажу, або хто із перевізників не виконав зобов’язання щодо вчасної доставки вантажу. Встановлено граничний розмір відповідальності оператора мультимодального перевезення у спеціальних правах запозичення відповідно до чинної міжнародної практики.

Також передбачено звільнення від плати за проїзд платними автомобільними дорогами загального користування автомобільних транспортних засобів із знімними кузовами, призначених для перевезення вантажів, максимальна допустима вага яких перевищує дванадцять тонн, що здійснюють комбіновані перевезення.

Чого очікувати транспортно-експедиторським компаніям? Чи будуть спрощені процедури оформлення документів?

Законом передбачено укладення єдиного договору мультимодального перевезення та здійснення перевезень за єдиним транспортним документом, що спростить оформлення перевезень. На цей час перевезення оформлюється окремим транспортним документом для кожного виду транспорту.

Що дасть учасникам ринку новий закон?

Очікується позитивний вплив реалізації закону на забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання: компаній-перевізників, виробників продукції, власників та операторів транспортної інфраструктури.

Реалізація закону дасть змогу зменшити обсяги використання автомобільного транспорту шляхом переорієнтації значної частини перевезень, які здійснюються автомобільним транспортом (довгі відрізки маршруту перевезення), на використання більш екологічно чистих видів транспорту, що створить передумови для зміцнення та збереження здоров’я населення, зниження рівня забруднення атмосферного повітря.

Відповідно до Прогнозу впливу реалізації Закону, який здійснено розробником законопроєкту:

  • для операторів мультимодальних перевезень, компаній-перевізників очікується позитивний середньостроковий вплив (більше року) – оптимізація витрат на надання послуг з перевезення вантажів (зменшення часу та вартості до 25%), збільшення перевезень в мультимодальних одиницях до 20%, врегулювання питань відповідальності та збереження вантажів (єдиний договір мультимодального перевезення);
  • для власників та операторів мультимодальних терміналів очікується позитивний середньостроковий вплив (більше року) – розширення мережі мультимодальних терміналів – створення 5 нових терміналів.

Розвиток мультимодальних перевезень дасть змогу значно збільшити обсяги перевезень вантажів територією України за участю національних транспортних компаній, сприяючи підвищенню конкурентоспроможності країни на світовому ринку транспортних послуг, розвитку мережі наявних транспортних коридорів, інтеграції транспортної інфраструктури України у світову транспортну систему.

 

Отримайте тестовий доступ до статистики та аналітики