Уряд України разом із Групою Світового банку, Єврокомісією та ООН опублікували звіт щодо оновленої спільної оцінки збитків і потреб, які виникли внаслідок повномасштабного вторгнення РФ (Rapid Damage and Needs Assessment, RDNA3). Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України координувало урядову команду щодо оцінки збитків і встановлення пріоритетів та проєктів на 2024 рік. Про це пише Rail.insider із посиланням на інформацію відомства.
Відповідно до звіту, загальні витрати на відновлення України упродовж наступного десятиліття становлять 486 млрд доларів, що приблизно у 2,8 раза перевищує номінальний ВВП України на 2023 рік. Цьогорічний показник також на 18% перевищує попередню оцінку RDNA2 у 411 млрд доларів станом на 24 лютого 2023 року.
«Спільна робота з міжнародними партнерами дає змогу скласти точну картину втрат і потреб у відновленні. Ми чітко розуміємо пріоритети та вартість відновлення у 2024 році. Результати оцінки ляжуть в основу планувальних документів і методик пріоритезації. Зокрема, пріоритети, визначені у звіті RDNA3, будуть інтегровані у план заходів в межах Державної стратегії регіонального розвитку (ДСРР). Крім того, DREAM (Державна цифрова екосистема управління відновленням) забезпечить маркування проєктів, які відповідають потребам RDNA, що дасть змогу краще пріоритезувати критично важливі проєкти відновлення та надавати їм першочергову підтримку», — зауважив віцепрем’єр-міністр з відновлення України—міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Оцінка RDNA3 охоплює збитки, заподіяні впродовж майже дворічного періоду з моменту повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2023 року. Відповідно до звіту, прямі збитки в Україні наразі сягають майже 152 млрд доларів, причому найбільш постраждалими секторами визначені житло, транспорт, торгівля та промисловість, енергетика та сільське господарство. Як і у тогорічному звіті, найбільш постраждалими регіонами були визнані Донецька, Харківська, Луганська, Запорізька, Херсонська та Київська області.
Згідно з оновленою оцінкою, лише у 2024 році Україні знадобиться 15,3 млрд доларів на критичні проєкти відновлення, з фокусом на підтримці приватного сектору, відновлення соціальної інфраструктури та комунальних послуг, сфери енергетики, транспорту і житла. Приблизно 5,5 млрд доларів із цього фінансування було забезпечено як за рахунок підтримки міжнародних партнерів України, так і за рахунок власних ресурсів. При цьому майже 10,5 млрд доларів наразі не профінансовано.
Ключовим для України цьогоріч є відновлення у таких сферах:
- житло та комунальні послуги — 3,1 млрд доларів;
- транспорт і логістика — 2,3 млрд доларів;
- енергетика — 2,7 млрд доларів;
- соціальна інфраструктура — 2,4 млрд доларів;
- промисловість та сфера послуг — 3,6 млрд доларів;
- кроссекторальні пріоритети — 1,2 млрд доларів.
Зауважимо, що із 2,3 млрд доларів, передбачених на відновлення транспортної інфраструктури та логістики, спрямують:
- 1 млрд 240 млн доларів — на дорожню інфраструктуру,
- 420 млн доларів — на залізничну інфраструктуру,
- 270 млн доларів — на міський транспорт,
- 255 млн доларів — на пункти пропуску,
- 94 млн доларів — на поштову службу,
- 53 млн доларів — на внутрішні водні шляхи,
- 2 млн доларів — на авіацію.
Отримайте тестовий доступ до статистики та аналітики