Економіка, Новини, Тарифи

Індексація тарифів УЗ відстає від зростання цін – експерт

Динаміка зміни рівня тарифів на вантажні залізничні перевезення значно відстає від рівня підвищення цін виробників промислової продукції у країні. Про це в інтерв`ю виданню Rail.insider розповів заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов.

«Якщо подивитися на статистику 2021 року, то був запланований ріст ІЦВ (індексу цін виробників – ред.) на 8,7%, але фактично ми маємо за підсумками півріччя +23,7%. І наше підвищення тарифу вже нижче підняття рівня індексу цін виробників поточного року. Але ми розуміємо, що більш різке підвищення може мати негативні наслідки для економіки країни і деяких галузей», – зауважив заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця».

Він додав, що перед змінами, які вступили в силу з 17 серпня поточного року, тарифи останній раз індексувалися 30 березня 2019-го року. «За минулі з того часу майже 2,5 роки значно зросли ціни на все, що споживає залізниця для організації своєї діяльності – метал, паливно-мастильні матеріали, електроенергія. Індекс цін виробників зріс на близько 50%. Відповідно, Укрзалізниця при закупках несла великі витрати, що не компенсувалися в достатній мірі доходами від перевезень», – відмітив Валерій Ткачов.

За його словами, це призвело, зокрема, до недофінансування інфраструктури та локомотивного парку. «Це призводить до уповільнення руху, закриття окремих дільниць. У нас немає грошей, щоб виправити ситуацію. Останні 5–10 років Укрзалізниця виступала донором економіки країни і, зокрема, окремих галузей. Але далі так тривати не може. Зволікання з індексацією тарифів загрожувало зупинкою перевезень. Події останніх двох тижнів показують, що при підвищенні навантаження ми вже відчуваємо дефіцит локомотивної тяги», – розповів заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця».

В середньому по класах вантажів тариф на вантажні перевезення з 17 серпня 2021 року виріс приблизно на 20%. Крім того, запланований ще один етап зміни тарифів з 1 січня 2022 року.