Новини, Укрзалізниця

Суд дозволив УЗ не повертати борги VR Global

Північний апеляційний господарський суд 16 вересня 2021 року визнав неправомірність угоди між Промінвестбанком та VR Global Partners L.P. щодо купівлі боргів Укрзалізниці. Про це пише Rail.insider із посиланням на пресслужбу Укрзалізниці.

«Позиція суду цілком послідовна та не є новою, оскільки базується на рішенні Великої Палати Верховного Суду. Історія питання бере початок у 2011—2012 роках,  коли ДП «Південна залізниця» і ДТГО «Південно-Західна залізниця» підписали кредитні договори, кошти за якими мали бути повернуті наприкінці 2014—на початку 2015 років», — зазначається у повідомленні.

У 2019 році борги Укрзалізниці перед компанією ПАТ «Промінвестбанк» на загальну суму 153,25 млн доларів були продані VR Global Partners L.P. Угода відбулася без участі представників товариства, а товариство не було навіть поінформовано про намір банком продати його борги. Щойно в Укрзалізниці дізналися про продаж боргів, компанія заявила, що категорично проти будь-якого кулуарного продажу боргу компанії.

VR Global Partners L.P. не має статусу фінансової установи відповідно до українського законодавства, а договір відступлення боргу, підписаний у лютому 2019 року, за природою є договором факторингу, який потребує обов’язкової наявності відповідної ліцензії.

Оскільки VR Global Partners L.P. видавав договір факторингу за договір купівлі-продажу, суд визнав угоду між Промінвестбанком недійсною. Укрзалізниця також не погоджувалася з відсотками, які мають бути сплачені за боргом, — від 10 до 11 %. Адже, як свідчить судова практика, максимальний відсоток за користування кредитними коштами після закінчення строку кредитування, що, нагадаємо, завершився у 2014—2015 роках, — 3%.

«Компанія наголошує, що переуступлення боргів VR Global Partners L.P. неможливо вважати іноземними інвестиціями в Україну тому, що відповідно до наданих Укрзалізниці розрахункових документів ця операція була здійснена за межами України. Також така купівля навряд є інвестицією в економіку України, оскільки VR купив борг Укрзалізниці за 123,5 млн доларів, сплативши їх Промінвестбанку (який належить Російській Федерації, через Внєшекономбанк), а натомість вимагає з товариства стягнути понад 388,5 млн доларів (із них понад 70 млн доларів — пеня)», — уточнює пресслужба Укрзалізниці.

Загалом сьогодні є низка судових рішень у межах кримінальних проваджень, якими заборонене примусове стягнення коштів з товариства. Зокрема, і ті, які спрямовані на примусове стягнення з Укрзалізниці коштів на користь VR Global Partners L.P. до остаточного вирішення справи щодо законності переуступки по суті

Нагадаємо, що у 2019 році Промінвестбанк продав офшорній компанії VR Global Partners (Кайманові острови) права кредитної вимоги до Укрзалізниці загалом на 5 млрд грн з дисконтом 30%. Усі ці кредити різні філії УЗ брали у банку в 2011—2012 роках. Детальніше про історію цього кредиту можна також дізнатись тут.

Читайте також