На провідній міжнародній виставці транспортних технологій InnoTrans у Берліні 20–23 вересня була представлена продукція від понад 2,8 тис. експонентів із 56 країн. Провідні виробники залізничного рухомого складу продемонстрували, що сучасними тенденціями в транспортних інноваціях лишаються використання у якості пального водню, а також тягових акумуляторів.
Через пандемію минула виставка була перенесена, тож, після чотирьох років перерви, у 2022-му це було перше масштабне представлення зразків інноваційної техніки.
У виступах на форумі офіційні особи завірили, що залізничний транспорт є і лишатиметься в центрі уваги у Європейському Союзі. Так комісар ЄС з транспорту Адіна Валеан вважає перехід до нових форм мобільності загальноєвропейським завданням.
«У найближчі роки залізничний транспорт буде в центрі уваги європейської транспортної політики, і InnoTrans, провідна міжнародна виставка транспортних технологій, дає цінну інформацію про те, як наші плани стануть реальністю. Я з нетерпінням чекаю, коли стану свідком деяких із 250 інновацій, які сприятимуть тому, щоб залізничний і громадський транспорт ставали все більш і більш стійкими», — заявила вона.
Світ транспортних технологій і мобільності був загалом представлений у 42 виставкових залах на загальній площі 200 тис. м².
Основною темою для обговорень в рамках ділової програми було «Майбутнє мобільності в часи зміни клімату». Відповідно, більшість новинок стосувалася покращення енергоефективності та екологічності. Продукцію представили найбільші світові компанії з виробництва рухомого складу: Alstom, Siemens, Stadler, Vossloh, Hitachi, CRRC.
Загалом було продемонстровано 124 нові транспортні засоби на 3,5 тис. м залізничної колії.
Серед них чільне місце зайняли поїзди, які працюють на водні та акумуляторах.
Siemens Mobility
Німецький концерн представив Mireo Plus H, наступне покоління поїздів, що працюють на водні, а також Mireo Plus B, який оснащений високоефективною модульною системою акумуляторів.
Крім того, на виставкових коліях компанія показала двоповерховий електропоїзд Desiro HC, дворежимний локомотив Vectron, електровоз Vectron MS для швидкості 230 км/год, а також спільні розробки з залізничним концерном DB.
Alstom
Пасажирський потяг Coradia iLint, що працює на водневому двигуні від Alstom, наразі працює на комерційних лініях у Німеччині. Гості виставки також змогли насолодитися тестовою поїздкою.
Серед експонатів, які французький виробник продемонстрував на відкритій виставковій площі, є двоповерховий Coradia Stream, поїзд високої місткості для регіональних перевезень, і локомотив Traxx із опцією «останньої милі», яка використовує європейську систему керування поїздами (ETCS).

Stadler
Цього року виробник із Швейцарії вперше продемонстрував свій багатовагонний потяг FLIRT H2 на водні для американського ринку пасажирських перевезень.
Крім того, на виставкових коліях можна було оглянути акумуляторний FLIRT Akku, FLIRT для Великобританії з трьома типами приводу, а також поїзди класу 777 для використання в мережі Merseyrail навколо Ліверпуля. Вони працюють від контактної мережі та акумуляторів. При цьому акумулятор можна заряджати від третьої рейки, щоб забезпечити запас ходу 25 км на неелектрифікованих маршрутах з максимальною швидкістю 80 км/год.
Однією з найцікавіших прем’єр цьогорічного ярмарку InnoTrans став локомотив Euro9000. Завдяки його випуску Stadler сподівається вийти на ринок, де домінують Siemens і Alstom (після придбання Bombardier).

Euro9000 — один із найдовших односекційних локомотивів (23 м), вагою 120 тонн. Локомотив має 6 осей і готовий працювати від напруги 25 кВ змінного струму, 3 кВ та 1,5 кВ постійного струму.
До того ж у локомотива є два двигуни внутрішнього згоряння Cat C32 (кожен потужністю 950 кВт), які дозволять тягнути вантажні поїзди там, де немає контактної лінії. Максимальне тягове зусилля Euro9000 становить 500 кН.
Першим замовником локомотивів стала швейцарська лізингова компанія: ELP придбає 30 таких машин. Основним завданням для них стане робота на альпійських перевалах, де потрібен потужний локомотив з максимальною швидкістю 120 км/год.
Pesa
Як і кожного року, на ярмарку були присутні польські виробники. Pesa продовжує стратегічну співпрацю з Orlene щодо водневих технологій – під час берлінського ярмарку компанії представили систему, що складається з маневрового локомотива та мобільної водневої заправки.
Newag
На виставці також можна було побачити локомотиви і поїзди, представлені польською компанією Newag. Найцікавішим з них є Impuls EN63H-008, оснащений суперконденсаторами. Крім того, виробник продемонстрував новий електровоз Dragon.
Гібридний Impuls з інноваційним накопичувачем енергії виготовляється на замовлення одного із польських воєводств. У компанії зазначають, що це перший в Європі гібридний пасажирський поїзд, оснащений суперконденсатором. Він працює як потужний акумулятор, що заряджається під час гальмування рухомого складу. Це особливо актуально для приміського руху із великою кількістю зупинок.
Інноваційний привод дозволяє істотно знизити рівень шуму під час зупинок і відправлень зі станції, зменшити витрати дизпалива (на 17%) та викид шкідливих речовин в атмосферу.
CRRC
Китайська корпорація представила перший магістральний локомотив Bison для ринку ЄС. Це багатосистемний гібридний електровоз з тяговими акумуляторами для руху неелектрифікованими коліями, розроблений для угорського вантажного оператора Rail Cargo Hungaria.
Чотирьохвісний локомотив має потужність 5600 кВт та може курсувати лініями, електрифікованими змінним струмом напругою 25 кВ, частотою 50 Гц або напругою 15 кВ, частотою 16,7 Гц.

При живленні від тягових акумуляторних батарей ємністю 200 кВт•год забезпечується потужність 350 кВт на обід колеса. Сила тяги при рушанні в обох випадках становить 300 кН. Максимальна швидкість електровоза — 140 км/год, маса — 90 тонн.
Vossloh
Європейський виробник показав важкий маневровий локомотив Modula. Він може бути оснащений акумулятором та двома тяговими двигунами, а також живитися від контактної мережі. Вага локомотива до 90 тонн залежно від версії: BDD (тільки дизель), EDD і EBB.
EDD може працювати під контактною мережею завдяки встановленому на даху пантографу. Там, де немає тягової мережі, транспортний засіб буде приводитися в рух двома дизельними двигунами MAN.
У моделях EBB замість дизельного двигуна розміщені батареї сумарною потіжністю 500 кВт.
Vossloh наголошує, що модульна структура локомотива дозволяє досить швидко перетворити повністю дизельну версію на електродизельну та електричну акумуляторну версію.
Локомотиви працюють від різного роду струму та розганяються до 120 км/год.

Велика увага приділена комфорту роботи машиніста.

Компанія також показала й «меншого брата» Modula – тепловоз DE18.
Hitachi
Компанія Hitachi Rail і оператор перевезень Trenitalia представили в Берліні трирежимний регіональний багатоповерховий поїзд під брендом Blues.
Виробник стверджує, що потяг стане першим дизель-акумуляторно-електричним пасажирським поїздом в Європі, коли він почне курсувати на Сицилії в жовтні.
Одноповерховий потяг може працювати на лініях, електрифікованих напругою 3 кВ постійного струму, та від комбінації дизельної силової установки та акумуляторної батареї.
Дизельний двигун відповідає стандартам Euro Stage VI, що мінімізує шкідливі викиди, а акумуляторна батарея використовуватиметься в основному для прискорення та на станціях для зменшення шуму та забруднення.
Поїзд зможе розвивати швидкість до 160 км/год. Виготовляється інноваційний рухомий склад на заводах в Італії.

Варто зазначити, що крім залізничного рухомого складу були представлені також автобуси на водневому паливі та акумуляторах.
Нагадаємо, що в рамках виставки свої розробки представили й українські виробники залізничної техніки.

