Новини, Перевезення

Цьогоріч Укрзалізниця планує отримати майже 8,8 млн доходів від перевезення пасажирів

Доходи від перевезення пасажирів прогнозуються у розмірі 7 761,5 млн грн, що більше від плану на 2 357,4 млн грн (43,6%) та очікуваного звіту 2020 року на 3 663,9 млн грн (89,4%). Про це йдеться у пояснювальній записці до проєкту консолідованого фінансового плану. У 2021 році також передбачено індексацію тарифів на перевезення пасажирів у внутрішньому сполученні з 01.03.2021 на 2% щомісячно. Додаткові доходи складуть 557,9 млн грн.

З метою зниження збитковості у 2021 році планується і надалі проводити роботу з обласними державними адміністраціями щодо рівня тарифів на пасажирські перевезення обласними державними адміністраціями, які не здійснили підвищення у 2020 році та збільшення відсотку компенсації за надані пільгові перевезення.

Пасажирські перевезення були й залишаються збитковими. Собівартість пасажирських перевезень значно перевищує отримані доходи від перевезення пасажирів. За 2020 рік очікуються збитки понад 13 млрд грн, у тому числі в
приміському сполученні – 5,4 млрд грн.

«Залізничний транспорт несе значне соціальне навантаження через здійснення приміських і внутрішніх пасажирських перевезень у зв’язку з перехресним субсидуванням пасажирських перевезень за рахунок вантажних, а також перевезень пільгових категорій громадян, визначених чинним законодавством України», – ідеться в документі.

На сьогодні АТ «Укрзалізниця» перевозить 21 пільгову категорію громадян. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» тарифи на перевезення пасажирів у приміському сполученні встановлюються АТ «Укрзалізниця» за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів.

«Відсутність дієвого механізму компенсації щодо недоотриманих доходних надходжень під час надання суспільних послуг з пасажирських перевезень за тарифами, нижчими економічно обґрунтованого рівня, призводить до перехресного субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних, що негативно впливає на фінансовий стан АТ “Укрзалізниця”», – резюмували в УЗ.

Відзначимо, що у 2021 році доходи від перевезення вантажів прогнозуються на рівні 72 млрд грн.

Також у документі йдеться про те, що в планах УЗ  збільшити  протягом 2021 року частку вагонів власності АТ «Укрзалізниця» від загального парку до 35%. Водночас у 2021 році прогнозується перевезти залізницею 306,36 млн тонн вантажів.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України затвердив консолідований фінансовий план АТ «Укрзалізниця» на 2021 рік.

Читайте також