Новини, Перевезення

ЄС і Канада допоможуть Україні експортувати зерно

Європейський Союз допоможе Україні вивезти на зовнішні ринки призначені для експорту зернові, заблоковані у морських портах внаслідок воєнної агресії РФ. Про це заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель, передає Rail.insider із посиланням на «Укрінформ».

«Міністри… розглянули підтримку економіки України шляхом лібералізації торгівлі та спрощення транспортного сполучення. Є план дій щодо запровадження так званих зелених коридорів для України. Ми маємо допомогти Україні продовжувати виробництво та експорт зерна. Сховища України наразі заповнені, але вони не можуть експортувати це зерно. Їм необхідно звільнити складські потужності для прийняття наступного врожаю. Тож ми працюємо над тим, щоб допомогти вивезти це зерно потягами, через «коридори солідарності», — сказав посадовець.

Він зауважив, що навколо спровокованих війною продовольчої кризи та зростання цін на електроенергію відбувається «битва наративів», під час якої РФ намагається змістити акценти та перекласти свою відповідальність на жертву агресії — Україну, а також на Захід, який застосував санкції у відповідь на російське вторгнення.

Представник ЄС нагадав, що міністри закордонних справ G7 разом обговорили заходи зі зменшення негативного впливу дій РФ на світову економіку. Водночас доставка продуктів у треті країни залишається великим викликом для світу, і для її вирішення потрібне долучення членів G20.

«Сподіваюся, наступного тижня, під час зустрічі G20, спільної з Африканським Союзом, яку скликають США у Вашингтоні, питання щодо продовольчої безпеки та цін на енергетику буде стояти високо у порядку денному», — додав Жозеп Боррель.

Окрім того, за словами міністерки закордонних справ Канади Мелані Жолі, ця країна готова надати вантажні судна та допомогти в експорті українського зерна.

«З європейськими, американськими та канадськими відомствами обговорюється багато маршрутів. Ми також перебуваємо у контакті з іншими юрисдикціями: від Польщі до Румунії, країн Балтії та Туреччини», — сказала посадовиця.

Вона пояснила, що Канада — один із найбільших експортерів зерна у світі, тож має значний досвід у цій сфері. «Ми працюємо над цим… аби долучитися до величної місії з «визволення» українського зерна», — зазначила очільниця МЗС.

Уточнюється, що через блокаду українських морських портів на світовий ринок не потрапило 7 млн т пшениці, 14 млн т зерна кукурудзи, 3 млн т соняшникової олії та 3 млн т соняшникової макухи. Це вже призвело до рекордного зростання цін на світовому ринку та неминуче матиме наслідком світову продовольчу кризу і зростання інфляції.

Нагадаємо, що країни G7 можуть сформувати зелені коридори для експорту українського зерна.

Водночас Єврокомісія відкинула варіант вивезення українського зерна через Білорусь (про розгляд такого шляху розповідав міністр транспорту Литви).

Нагадаємо, що в українських портах заблоковано майже 4,5 млн т зерна. Водночас стало відомо, що країна-агресорка вивозить зерно з окупованих територій України. Окупанти вивезли з України приблизно 400 тис. т зернових. Водночас ООН закликала РФ розблокувати українські порти.

Також раніше Латвія пропонувала нашій країні допомогти з експортом зернових через свої порти. Литва почала тестувати залізничне сполучення з Україною в обхід Білорусі. Окрім того, Україну запросили доєднатися до проєкту «Бурштиновий поїзд». Свою допомогу у вивезенні зерна запропонувала і Канада.

Читайте також