Новини, Економіка, Укрзалізниця

Уряд спрогнозував наслідки кризи для Укрзалізниці

В уряді вважають, що криза може завдати нищівного удару залізничному сектору та збільшить ризик дефолту УЗ. Про це відомо з презентації програми стимулювання економіки, яку напередодні опублікували на офіційному сайті Кабінету міністрів.

В докладі вказано, що основу доходу залізниці формують вантажні перевезення (88% у 2019). З 2013 дохід від вантажних перевезень зріс майже вдвічі, попри поступове зниження обсягів, що обумовлено зростанням вартості перевезень. За перше півріччя очікується падіння вантажоперевезень на 5%.

Також наголошується, що більшість активів залізниці є критично зношеними. Це негативно впливає на вартість, якість, швидкість та безпечність перевезень. Проблема є настільки значною, що приватні підприємства намагаються вирішити її самотужки: частка приватних вантажних вагонів склала 58% у 2019.

Тому в уряді вважають, що відкриття ринку приватної тяги також допоможе модернізувати рухомий склад за допомогою приватного капіталу. Для модернізації Укрзалізниці необхідно інвестувати 30- 60 млрд доларів до 2030. У 2019 розмір капітальних інвестицій склав лише 15 млрд грн. Таким чином, ефект від кризи прогнозується наступний:

  • зниження доходу від вантажних та пасажирських перевезень;
  • відсутність ресурсів для інвестицій;
  • збільшення фінансового тиску та ризик дефолту внаслідок високих кредитних зобов’язань та зменшення інвестиційної привабливості.

Загалом для подолання кризи в транспортній галузі в Кабміні бачать наступні кроки:

  • зниження податкового та адміністративного тиску;
  • фінансування зарплатних витрат за умови припинення діяльності підприємств;
  • підтримка для покриття постійних витрат на експлуатацію, утримання та технічне обслуговування;
  • покращення системи регулювання та зниження тарифів і зборів природних монополій;
  • удосконалення регулювання ринків для посилення конкуренції;
  • заохочення капітальних інвестицій для заміни зношених основних фондів та розвитку галузі;
  • лібералізація та забезпечення повноцінного функціонування ринків.

Нагадаємо, раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Кабмін вивчає питання зниження тарифів Укрзалізниці.

“Ми ведемо розмову і з Укрзалізницею, і з бізнесом, який сьогодні просить знизити тарифи. Попри складний фінансовий стан Укрзалізниці, ми прораховуємо можливості підвищення ліквідності компанії, щоб вона могла пройти через кризу, надати підтримку бізнесу, але водночас, щоб ми і це підприємство не втратили”, – заявив голова уряду.

Читайте також