Економіка, Новини

Профільний Комітет ВР рекомендував прийняти законопроєкт про локалізацію в другому читанні

Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку підтримав законопроєкт №3739 про локалізацію до другого читання. Таке рішення підтримало 12 членів Комітету під час сьогоднішнього засідання, повідомляє заступник голови комітету Дмитро Кисилевський. За словами нардепа, до другого читання документ було суттєво доопрацьовано після проведення низки обговорень з виробниками й сторонами, що відповідають за публічні закупівлі.

Поправки до законопроєкту про локалізацію:

  • Уніфіковано рівень локалізації по всіх категоріях товарів. У редакції першого читання до різних видів товарів пропонувалася вимога різного рівня локалізації. У новій редакції вимоги однакові.
  • Зменшено початковий і фінальний відсоток. У редакції першого читання вимога локалізації на першому етапі становила 25-45% з подальшим збільшенням з 2024 року. Нова редакція фіксує для першого року вимогу 10% локалізації для всіх видів продукції, із щорічним збільшенням на 5%. Зростання вимоги зупиниться на позначці 40% і буде таким залишатися до кінця 10-річного терміну.
  • Не будуть використовуватися коди продукції. У тексті законопроєкту залишаться тільки назви товарів без вказівки числових CPV-кодів. Це зменшить ризики обходу вимог закону при закупівлі тих же товарів під іншими кодами. До переліку товарів до другого читання була додана продукція авіаційної галузі.
  • Додано формулу розрахунку визначення локалізації. Народні депутати запропонували чинну формулу оцінки рівня локалізації сільгосптехніки, яка використовується Міністерством економіки з 2017 року і зафіксована постановою Кабінету Міністрів.
  • Надано право Кабінету Міністрів за погодженням з профільним комітетом Верховної Ради збільшувати на 10% і зменшувати на 5% вимогу рівня локалізації для окремої категорії терміном на 1 рік. Також Кабмін може пропонувати додатковий перелік товарів, для яких буде визначатися вимога локалізації не вище рівня, встановленого законом на відповідний рік.

Раніше  Кисилевський заявляв про можливий запуск вимог з локалізації машинобудівної продукції із середини 2021 року. За його словами, зараз депутати борються із “поправочним тероризмом”, адже до документа подано понад 2 тисячі поправок.

Нагадаємо, Федерація роботодавців України презентувала сайт, який демонструє потенціал вітчизняних підприємств у 4-х категоріях машинобудування, що підлягають локалізації виробництва. У ФРТУ переконані, що тільки локалізація виробництва локомотивів в Україні принесе державі понад 200 млн євро.

Зазначимо, що раніше в  Національному агентстві з питань запобігання корупції порекомендували доопрацювати законопроєкт, адже НАЗК знайшло в ньому корупційні ризики. Не в захваті від документу й віцепрем’єр з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Мовляв, законопроєкт у поточній редакції суперечить міжнародним зобов’язанням України.

Читайте також